ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ

Στις 21 Μαρτίου το σχολείο μας με τους εκπροσώπους του, την Αναπληρώτρια Διευθύντρια  Ευφροσύνη Ανδρεαδάκη, την καθηγήτρια Χριστίνα Αποστολίδου  και 7 μαθητές της Β’ Λυκείου, συμμετείχε στις δράσεις που έλαβαν χώρα στο Frosinone της Ιταλίας  στα πλαίσια του Erasmus+ “Start with yourself’’. Η ημέρα ξεκίνησε με την υποδοχή μας στις εγκαταστάσεις του σχολείου όπου μας υποδέχθηκε ο Διευθυντής  Giovanni Guglielmi και οι καθηγητές του σχολείου, μαζί με τους Πορτογάλους  και τους Πολωνούς εταίρους μας.

Το σχολείο έχει προσανατολισμό μουσικών και καλλιτεχνικών σπουδών και οι εθνικοί ύμνοι των χωρών που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρότζεκτ αποδόθηκαν από την ορχήστρα των μαθητών και των εκπαιδευτικών τους υπό την διεύθυνση του καθηγητή Marcο Agelao. Ακολούθησαν  μουσικά δρώμενα υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Rita Troiano  και επίσκεψη στο παράπλευρο γήπεδο Coni. H ημέρα συνεχίστηκε με επίσκεψη στο δημαρχείο, όπου μας υποδέχθηκε ο δήμαρχος και μας μίλησε για την πόλη του Frosinone, καθώς και επίσκεψη στον Πύργο με το καμπαναριό, που βομβαρδίστηκε κατά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο και στο αρχαιολογικό μουσείο της πόλης.