Την Πέμπτη 27-4-2023 οι μαθητές της Α΄ τάξης του ΓΕΛ Ιάσμου παρακολούθησαν ενημέρωση από τον Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού κ. Χ. Καρακωστίδη, παρουσίᾳ της Συμβούλου Εκπαίδευσης Φιλολόγων Ροδόπης κ. Β. Σερέτη. Ο κ. Καρακωστίδης αναφέρθηκε στις επιλογές σχετικά με τις κατευθύνσεις που θα επιλέξουν στο τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς και τα πεδία που ανοίγει η κάθε κατεύθυνση. Το μήνυμα προς τους μαθητές είναι ότι θα πρέπει να σταθμίσουν τα ενδιαφέροντα, τις δεξιότητες και τις αξίες τους και να επιλέξουν σπουδές, όχι επάγγελμα. Εξαιτίας της ρευστότητας στην αγορά εργασίας και των τεχνολογικών επιτευγμάτων, δεν μπορούν να γίνουν προβλέψεις για τα επαγγέλματα του μέλλοντος. Σημασία έχει να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους κι αυτό θα συμβεί μόνο αν αυτές τους ικανοποιούν.