Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus +Τechnology as a solution for Climate Change το σχολείο μας φιλοξένησε φέτος, από τις 27 Φεβρουαρίου έως και τις 3 Μαρτίου, μαθητές μαζί με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς τους από την Ιταλία, την Λιθουανία, την Πορτογαλία και την Τουρκία.

Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2023 επισκεφθήκαμε το ερευνητικό κέντρο ‘Aθηνά’ στην περιοχή Κιμμέρια, όπου είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε μια διάλεξη από τους ερευνητές του κέντρου  και να συμμετέχουμε σε διαδραστική δραστηριότητα. Την Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου ακολούθησε μια ενημέρωση, στην Πολυτεχνική Σχολή της Ξάνθης, από τον Καθηγητή του Τμήματος Μηχανικών Περιβάλλοντος του Δ.Π.Θ. κ. Κουρτίδη  Κωνσταντίνο. Ο κ. Κουρτίδης μας ξενάγησε στις εγκαταστάσεις του  Εργαστηρίου Ατμοσφαιρικής Ρύπανσης και Αντιρρυπαντικής Τεχνολογίας Ατμοσφαιρικών Ρύπων και μας μίλησε για την κλιματική αλλαγή και τους ατμοσφαιρικούς ρύπους.