Γέμισε σήμερα, Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 9:00 π.μ, για ακόμη μια σχολική χρονιά το προαύλιο του Λυκείου και Γυμνασίου Ιάσμου με τις φωνές των μαθητών και μαθητριών, για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμό, τη. με την παρουσία του Διευθυντή του Γενικού Λυκείου κ. Ψήφα Ιωάννη, της Διευθύντριας του Γυμνασίου κ. Δημογέροντα Χρυσούλας, των μαθητών και των εκπαιδευτικών των σχολείων.

Στο καλωσόρισμα τους οι Διευθυντές ενθάρρυναν τους μαθητές να δουν το σχολείο όχι σαν υποχρέωση αλλά σαν μια ευκαιρία, επισημαίνοντας πως η μόρφωση ανοίγει δρόμους για τον άνθρωπο, διευρύνει τους ορίζοντες του και πολλαπλασιάζει τις δυνατότητες του και καλώντας τους παράλληλα να αξιοποιήσουν κάθε ευκαιρία, για να μπορέσουν να φτιάξουν όλοι μαζί αύριο μια καλύτερη ζωή.

Κλείνοντας ευχήθηκαν μια επιτυχημένη, δημιουργική και χαρούμενη σχολική χρονιά.