Σήμερα, Τετάρτη  20 Μαρτίου του 2024, η μέρα εαρινής ισημερίας για το βόρειο ημισφαίριο που σημάνει και επίσημα την έναρξη της Άνοιξης, οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 της Α’ τάξης του  Λυκείου  μας  συμμετείχαν σε δράση ύστερα από έκκληση της ΠΑΝΕΚΦΕ με θέμα « Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της γης -2024».

Η δράση έλαβε χώρα στον προαύλιο χώρο του σχολείου με την διοργάνωση και  επίβλεψη του καθηγητή Φυσικής κ.  Μητρόπουλο Οδυσσέα και του καθηγητή Φιλολογίας κ. Κυριακίδη Σάββα, στα πλαίσια της διαθεματικότητας που χαρακτηρίζει το επιστημονικό αλλά και ιστορικό “Πείραμα του Ερατοσθένη”. Το πείραμα στέφθηκε με επιτυχία και τα αποτελέσματα θα κοινοποιηθούν στο ΠΑΝΕΚΦΕ, που υποστήριξε την συγκεκριμένη δράση.