Με μεγαλοπρέπεια γιορτάστηκε το πρωί του Σαββάτου 28 Οκτωβρίου η εθνική μας γιορτή, η επέτειος του “ΟΧΙ” .

Στις 10:00 π.μ. ξεκίνησαν οι εκδηλώσεις με δοξολογία στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου Ιάσμου με την εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από την Διευθύντρια του Γυμνασίου Ιάσμου Χρυσούλα Δημογέροντα. Ακολούθησε η τέλεση επιμνημόσυνης δέησης στο Ηρώων του Ιάσμου καθώς και η κατάθεση στεφάνων. Εκ μέρους του ΓΕΛ Ιάσμου στέφανο κατέθεσαν οι μαθητές Κιοσέ Ελήφ, Ρεσήτ Ντοουκάν από τη Γ΄ τάξη.

Ακολούθησε η μαθητική και στρατιωτική παρέλαση από την κεντρική οδό του Ιάσμου με την παρουσία των επισήμων. Από το ΓΕΛ Ιάσμου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου. Την προετοιμασία των μαθητών και τη συνοδεία τους ανέλαβε η γυμνάστρια του σχολείου μας κα. Βασιλική Γεωργούλα.