Φέτος το σχολείο μας ανέλαβε το Πολιτιστικό Πρόγραμμα “Ενεργός Πολίτης” σε μια προσπάθεια να καλλιεργηθούν στους μαθητές μας οι αξίες της δημοκρατίας, της συμμετοχικότητας και της κοινωνικής ενσυναίσθησης. Στο πλαίσιο του προγράμματος σχεδόν 70 μαθητές και μαθήτριες από την Α΄και Β΄ τάξη ενημερώθηκαν, αναζήτησαν και έδρασαν με στόχο να αντιληφθούν τη σημασία του ενεργού πολίτη για τη σύγχρονη κοινωνία, αλλά και διαχρονικά.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος υλοποιήθηκαν διάφορες δράσεις και παρήχθη υλικό από τα παιδιά. Η εκδρομή μας στην Αθήνα με την οργανωμένη επίσκεψη στη Βουλή, την ξενάγηση στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης και φυσικά την πλαισίωση με άλλες επισκέψεις και ξεναγήσεις ήταν εμπειρία μοναδική για τα παιδιά μας, που σχεδόν όλα τους επισκέπτονταν την πρωτεύουσα για πρώτη φορά!

Έγινε με το Padlet