Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας στον νομό Καβάλας. Η εκδρομή ξεκίνησε με τη γνωριμία της αρχαίας και ρωμαϊκής ιστορίας της περιοχής. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τον Διευθυντή κ. Ιωάννη Ψήφα στον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων και επισκέφτηκαν το μουσείο εντός του χώρου.

Ακολούθησε περίπατος στα πλακόστρωτα σοκάκια της παλιάς πόλης της Καβάλας, με τη χαρακτηριστική αρχιτεκτονική από το οθωμανικό παρελθόν, μέχρι τη βυζαντινή ακρόπολη με την πανοραμική θέα. Λίγο κουρασμένοι από την ανάβαση, με όμορφες εικόνες και αρκετές φωτογραφίες, μαθητές και συνοδοί εκπαιδευτικοί χαλάρωσαν στο σύγχρονο κέντρο και στο λιμάνι της Καβάλας, πριν την επιστροφή στον Ίασμο.